Menu

Vælg en optimal netværksløsning

Når I vælger en netværksløsning, skal den matche jeres behov for hastighed, sikkerhed og support. Løsningen skal kunne binde jeres infrastruktur sammen på tværs af flere lokationer. På den måde kan I skabe sammenhæng mellem virksomhedens forskellige adresser og medarbejdernes skiftende arbejdspladser 

Hos TELE-POST er I sikret et driftssikkert fundament, der binder virksomheden sammen.

Brug MPLS VPN til at forbinde jeres forskellige lokationer og brug MPLS Internet som internetforbindelse.

Fordele for jeres virksomhed

  • Enkelt og sikkert netværk
  • Stabilt og driftssikkert 
  • Mulighed for prioriteret datatrafik
  • Mulighed for central tilslutning til internettet
  • Hastigheden kan forøges op til 10 Mbps
  • Fast IP-adresse

 

Priser

Priser for MPLS

HASTIGHEDOPRETTELSEPRIS PER MÅNED
256 kbit/s3.5000
512 kbit/s3.5001.000
2 Mbit/s3.5001.200
6 Mbit/s3.5001.500
9 Mbit/s3.5001.750
15 Mbit/s3.5002.000
20 Mbit/s3.5004.000
50 Mbit/s*20.0005.000
100 Mbit/s*20.0006.000

For alle oprettelses- og opgraderingspriser gælder, at kunden skal betale gældende afgift for fibernet-forbindelse fra termineringsadressen til nærmeste knudepunkt i TELEs net, hvis hastigheden ikke kan leveres over kobberforbindelsen.

Opgradering til højere hastighed koster prisforskellen mellem hastighederne (min. 1.500 kr.).

* Hertil skal lægges afgiften for en fibernet forbindelse fra terminerings adressen til nærmeste knudepunkt i TELEs net.

 

Ændring af abonnementsforhold

YDELSERPRIS
Flytning1.500
Genåbning1.500
Overdragelse1.500
 

 

MPLS Service VPN

VPNOPRETTELSEPRIS PER MD.PRIS PER MB
VPN1.000,-500,- 
VPN klasse A  0,12*
VPN klasse B  0,14*
VPN klasse C  0,16*

*På VPN-trafik takseres kun upload.

 

MPLS Service Internet

INTERNET OPRETTELSEPRIS PER MD.
INKL. TRAFIK I GB
MB-PRIS FOR YDERLIGERE TRAFIK
Internet - Small1.00050020,25
Internet - Medium1.0001.500200,075
Internet Large1.0003.000500,06
Internet Enterprise - Small1.0005.5001000,055
Internet Enterprise - Medium1.00015.0003000,05
 
Internet Enterprise - Large1.00035.00010000,035